30. Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı Antalya’da başarıyla tamamlandı!

Anadolu Aşçılar Federasyonu’nun partneri olduğu bu harika organizasyon 6-9 Şubat 2024 tarihleri arasında başarıyla gerçekleşti. Yüzlerce profesyonel firmanın yer aldığı fuara büyük ilgi vardı. Anadolu Aşçılar Federasyonu olarak 3 gün boyunca çeşitli canlı workshop etkinlikleri ile paneller gerçekleştirerek fuarda bir ilki gerçekleştirmenin gurununu yaşıyoruz. Bu büyük organizasyona ait basında yer alan bazı haberleri ilgililer için derledik. Tüm haberleri bu sayfaya sığdıramayacağımız için haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

4. GastroAntalya, mutfak profosyenellerini buluşturdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği 4. Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Buluşması (GastroAntalya), 40 ülkeden gastronomi profesyonellerinin katılımıyla başladı.

Cam Piramit’te organize edilen GastroAntalya’da, şef, jüri üyeleri ve yarışmacılar bir araya geldi. Festivale 40 ülke ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gastronomi temsilcileri, sektöründe ürün ve hizmet üreten firmalar, turizm sektörünün yiyecek ve içecek, satın alma departman yöneticileri, gastronomi ve mutfak sanatları akademisyenleri, profesyonel şefler, gurmeler de katıldı. Etkinlikte çalıştaylar, sunumlar, karşılıklı görüşmeler ile ürün tadımları yapılacak. Ayrıca program çerçevesinde yarışmalarda 800’ün üzerinde şef ve şef adayı hünerlerini sergileyecek. Etkinlik, 18 Kasım’a kadar devam edecek.

Festivalde ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı,bu yıl 30’uncusu düzenlenmesi planlanan ANFAŞ Food Product Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’na partnerlik yapacak olan Anadolu Aşçılar Federasyonu(ANFED) ile işbirliği protokolü imzalandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın nitelikli otelleri, hizmet kalitesi, eşsiz doğası, mavi bayraklı plajları, ören yerleri, tarihi ve kültürel değerleri ile turizmin başkenti konumunda olduğunu dile getirdi.

“Antalya’dan ulaşıyor”

Tarımın başkenti olarakta Türkiye’nin örtü altı tarımının yarısını bulunduran Antalya’nın, yerel mahsulleri, eşsiz lezzetleri, zengin gastronomisi ve pek çok coğrafi işaretli ürünleri ile turizm, tarım ve ekonomi için büyük bir değer oluşturduğuna değinen Böcek,“Gastronomi sektörünün, restoranların, otellerin ihtiyaç duyduğu tarım ve gıda ürünlerinin büyük bir bölümü tüm Türkiye’ye Antalya’dan ulaştırılıyor. Yıllar içinde, bu coğrafyanın nimetlerini en iyi şekilde kullanarak, hep birlikte Antalya mutfağını daha da geliştirdik. Verimli topraklarımızda yetiştirdiğimiz ürünlerin tazeliği ve kalitesi, mutfak sanatımızın temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, bu değerli ürünlerimizi en iyi şekilde kullanarak hem yerel halkımıza hem de gelen misafirlerimize muhteşem tatlar sunma misyonunu üstleniyoruz”dedi.

“Dünyaya taşıyacaklar”

Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin 2’incisini büyük bir katılımla gerçekleştirdiklerini aktaran Başkan Böcek, “ Tarladan sofraya, Antalya’dan Dünyaya mottosuyla dünyaca ünlü şefleri ve lezzetleri Antalya’mızla buluşturduk. Bugün de Akdeniz Şefler Kulübü ile “Gastro Antalya 2023”de, dünyaya açılan mutfağımızda, dünyanın farklı yerlerinden mutfak yıldızlarını buluşturuyoruz. 4 gün süresince şeflerimizin hünerlerini sergileyecekleri yarışmalar düzenlenecek ayrıca çalıştaylar, sunumlar, paneller, şehir stantları, hizmet sunumları, ürün tadımları gibi birçok farklı etkinlik gerçekleştirilecektir. Bizler, Türk mutfağını uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmek amacıyla, bu özel coğrafyanın nimetlerini ustaca kullanmayı sizlerle beraber sürdüreceğiz. Gelen yerli yabancı misafirlerimiz Antalya’mızın, Türk mutfağımızın lezzetlerini deneyimleyerek dünyaya taşımaya devam edecekler” ifadelerine yer verdi.

“Antalya’ya gastronomi yakışır”

Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya’nın turizmin ve tarımın başkenti olduğunu dile getirerek,” Antalya o nedenle gastronominin en çok yakışacağı kentlerden biridir. O nedenle gastronomiyi ihmal edemeyiz. Daha yapacak çok iş var. 40 ülkeden gelen katılımcılara Türk mutfağını tanıtmak çok önemli. İyi yemek iyi ürünlerle olur. Antalya’da Türkiye’nin tarımının başkentidir. O zaman en güzel yemeklerinde buradan çıkması lazım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve ardından protokol stantları gezdi. (Kaynak)


Mengen, Aşçılar Festivali’yle Şenlendi

Mengen, aşçılığın başkenti olma özelliği taşıyan bir ilçe olarak, bu yıl da geleneksel Aşçılar Festivali’ni büyük bir coşkuyla kutladı. Bu renkli etkinliğe protokol üyelerinden vatandaşlara, profesyonel aşçılardan aşçı adaylarına kadar geniş bir katılım sağlandı.

Festival, protokol üyeleri, aşçılar, aşçı adayları ve vatandaşların katıldığı coşkulu bir kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüş sonrasında pazar alanında gerçekleştirilen açılış töreninde Ankara Yenimahalle Belediyesi halk oyunu ekibi harika bir gösteri sundu.

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, festival kapsamında yaptığı konuşmada ilçenin aşçılarla bütünleştiğini belirtti. Bulut, “Aşçılık artık entelektüel bir meslek haline geldi. Aşçılığa en büyük değeri Mengen veriyor.” dedi.

Festivalin düzenleme komitesinde yer alan Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkanı Tamer Özkan da Türk mutfağının geleceği için Mengen’de yetişen eğitimli şeflerin önemini vurguladı. Özkan, yabancı dil bilen, üniversite mezunu lider şeflerin Türk mutfağını temsil edeceğini belirtti. (Kaynak)


Diyarbakır’da Bir Araya Gelen Şefler Yöresel Ürünlerden Yeni Tariflerle Yemek Yaptı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Gastro İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen program kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen şefler, Karacadağ pirinci, Karacadağ peyniri, Diyarbakır mercimeği, reyhan ve sumak ile yeni tariflerle farklı yemekler hazırladı. Mutfakta hünerlerini gösteren şeflerin hazırladıkları yemekler merkezin bahçesinde sergilendi. Yerel şeflerin hazırladıkları yöresel yemekler ile misafir şeflerin “yeni reçetelerle” hazırladıkları tatlar katılımcılara ikram edildi.

Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkanı Tamer Özkan da Diyarbakır mutfağını bildiklerini fakat bugün bunu yaşadıklarını söyledi.

Yeni tarifle hazırladığı kahvaltı yemeğine “Günaydın Diyarbakır”, öğle için “Diyarbakır usulü kaktüs” ana yemek için de “Güzelim Diyarbakır” ismini koyduğunu aktaran Özkan, Diyarbakır kültürü ve mutfağının tartışılmaz olduğunu fakat bunu anlatmaları gerektiğini belirtti. Haberin devamı için kaynağı tıklayın. (Kaynak)

Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkanı Tamer Özkan: “Diyarbakır mutfağı 3-5 yıl içinde Türkiye’de ses getirecek bir mutfak olacak” ded. Şef Hazer Amani ise “Avrupa’da sadece gastroturizm ile dönen şehirler var. Bir otelinde yer bulunmuyor. Diyarbakır elinin altındaki cevherle bunu su yüzeyine eğer çıkarabilirse bu destinasyonlardan çok güzel bir tanesi olabilir” dedi. (Kaynak)


ADÜ Öğretim Üyesi Sezgin Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkan Vekili Oldu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Davutlar Meslek Yüksekokulu (MYO) Dr. Öğr. Üyesi Emrah Köksal Sezgin federasyon başkan vekilliğine seçildi.

On üç aşçılık derneğinin katılımı ile kurulmuş olan Anadolu Aşçılar Federasyonu’nun 1. Olağan Genel Kurulu, Ankara Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 300’ün üzerinde delegenin katılımı ile gerçekleştirilen genel kurulda, Davutlar Meslek Yüksekokulu (MYO) Dr. Öğr. Üyesi Emrah Köksal Sezgin federasyon başkan vekilliğine seçildi.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, “Öğretim üyemizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. (Kaynak)


Anadolu Aşçılar Federasyonu Kuruldu

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde aşçılık faaliyetlerini içeren 15 derneğin bir araya gelmesiyle Anadolu Aşçılar Federasyonu kuruldu.

İlçedeki bir otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşan aşçı Tamer Özkan, aşçılıkla ilgili 15 dernek yöneticileriyle bir araya geldiklerini söyledi. Anadolu Aşçılar Federasyonu’nun (ANFED) tüm mutfak çalışanlarını kucaklayacağını, şeffaf, katılımcı ve çoğulcu bir yönetime sahip olacağını aktaran Özkan, kurucu dernekler ile federasyon tüzüğünün tam bir mutabakat ile hazırlandığını bildirdi.

Özkan, aşçılık yasasının bir an önce çıkarılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını ve Türkiye’de yemek kültürünün devlet politikası haline getirilmesi yönünde çalışmaların da başladığını kaydetti.

Gastronomi Derneği Başkanı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Şef Emrah Köksal Sezgin de federasyonun etkinlik, yönetim ve içerik detaylarının ilerleyen günlerde açıklanacağını bildirdi. (Kaynak)


GastroAntalya Kapılarını Açtı

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği (ASKDER) tarafından organize edilen ve 24 ülkeden gastronomi sektörünün temsilcilerini genç aşçılarla buluşturan GastroAntalya başladı. Organizasyon kapsamında 29 ülkeden 500 genç aşçı, 4 gün boyunca Cam Piramit’te hünerlerini sergileyecek.
 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ve Kilit Grubu’nun iki büyük markası ile sponsor olduğu “Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Buluşması 2022” (GastroAntalya) düzenlenen açılış töreni ile kapılarını açtı. 17-20 Kasım 2022 tarihleri arasında 3. kez gerçekleştirilen etkinlik 24 ülkeden gastronomi profesyonelleri ile 29 ülkeden 500 genç aşçıyı bir araya getiriyor.

GastroAntalya’nın açılış töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülnur Karaaslan, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Vekili Murat Totoş, Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkanı Tamer Özkan’ın da katıldığı açılış töreninde Antalya ve Türkiye gastronomi sektörü için GastroAntalya’nın önemine vurgu yapıldı.

Profesyoneller genç aşçılarla buluştu
Açılış töreninde konuşan Akdeniz Şefler Kulübü (ASKDER) Başkanı Bilal Yüreğir, bu sene üçüncüsünü gerçekleştirdikleri GastroAntalya ile profesyonellerle genç aşçıları buluşturdukları için mutlu olduklarını belirterek “Bize destek veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e, Kilit Group Ailesi’ne, Diana Travel, Diversey, Unilever, Jelyap ve diğer tüm destekçilerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 29 ülkeden yarışmacı katılıyor
Akdeniz Şefler Kulübü (ASKDER) Yurt Dışı Başkanı Ömer Yalçın, 29 ülkeden yarışmacı ve 24 ülkeden jüri üyelerini GastroAntalya’da buluşturduklarını söyledi. Yalçın: “Bu organizasyonun gerçekleştirilmesine destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. İyi ve lezzet dolu günler diliyorum” şeklinde konuştu.

 Gastronominin, turizm için öneminin farkındayız
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır gastronominin son yıllarda büyük önem kazandığını söyledi. Çorabatır: “Böyle bir organizasyonun Antalya’da yapılması çok sevindirici. Gastronominin turizm için öneminin farkındayız. Gastronomi, seyahat eden turistlerin daha çok para harcadığı bir turizm kolu haline geldi. Gastronomi turizminin Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Dünyada rakipsiz bir mutfağa sahibiz. Bu zenginliği göstermek ve tanıtmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Dolayısı ile bu organizasyonun daha da gelişmesini ve bir dünya markası olmasını istiyoruz” dedi.

Türk mutfağı için çalışacağız
Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkanı Tamer Özkan, Türk mutfağını en iyi yerlere getirmek için çalışacaklarını belirterek: “Federasyon olarak gastronomi ve turizm sektörlerine katkı sunmak için yola çıktık. Türk mutfağının ve gençlerimizin gelişimi için böylesi organizasyonlara önem veriyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“En önemli rollerden biri gastronominindir”
Kilit Grup adına konuşan Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan 30 yıldır hizmet sektöründe yer aldığını hatırlatarak “Gastronomi, çok önemli ve ilgi çeken bir branş. Otellerimizin başarısında en önemli rollerden biri gastronominindir. Türkiye’nin bir ilinin yemek kültürü birçok ülkenin yemek kültüründen daha zengindir. Bu organizasyon Antalya ve Türkiye adına önemli bir etkinliktir. Biz de gastronami ve mutfağa destek veren ve önemseyen bir grubuz. Bu etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

“Antalya aynı zamanda tarımın da başkentidir”
Açılış töreninde son konuşmayı Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer yaptı. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bu organizasyona destek verdikleri için çok mutlu olduklarını belirten Tuncer, “700 bin yatağı, nitelikli otelleri, doğası, tarihi ve misafirperverliği ile turizmin başkenti olan Antalya aynı zamanda tarımın da başkentidir. Antalya’da üretilen tarım ürünlerini gastronomi sektörüne sunuyoruz. Birçok ürünün üretiminde birinci sıradayız. Ayrıca 15 coğrafi işaretli ürünümüz de bulunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak gıda ve tarım zenginliğimizin gelişmesi için çaba harcamaya devam edeceğiz. Kentimizin gastronomi destinasyonu olması en önemli hedeflerimizden biridir. Bu organizasyonun daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

 Tema: Susam
Bu sene “Susam” teması ile kapılarını açan etkinlik, dört gün boyunca gerçekleştirilecek onlarca aktivite ile Antalya’nın gastronomi destinasyonu olma yolundaki hedeflerine önemli katkılar sunacak.

24 ülkenin temsilcileri Antalya’da 
Dünyanın 24 ülkesinden ve Türkiye’nin dört bir yanından gastronomi temsilcileri, gastronomi sektöründe ürün & hizmet üreten firmalar, önde gelen şirketler ve yöneticileri, turizm sektörünün F&B departman yöneticileri, satın alma departman yöneticileri, profesyonel şefler, otel genel müdürleri, gastronomi ve mutfak sanatları akademisyenleri, dünyaca ünlü şef ve gurmeler, üniversite ve lise düzeyinde öğrenci şefler, dernekler, eğitim kurumları, gastronomi ekosistemini oluşturan sektörlerin çalışanlarının katılacağı organizasyonda workshoplar, sunumlar, paneller, şehir standları, hizmet sunumları, ürün tadımları, B2B görüşmeler gerçekleştirilecek.

Hünerlerini sergileyecekler
 Organizasyonun ana konsepti olan yarışmaya 400’ün üstünde şef ve şef adayı katılacak. Bireysel Pratik Gençler, Bireysel Pratik Ustalar, Grand Prix Milli Takım ve Bireysel Display Ustalar yarışmalarına sahne olacak GastroAntalya, şeflerin ve şef adaylarının hünerlerini sergilemelerine imkan verecek. (Kaynak) – (Foto)