Poziyonlar, “Başkan, Başkan Vekili, Başkan Yardımcısı, Sayman ve Sekreter” şeklinde, kurul üye isimleri de alfabetik olarak sıralanmıştır.


Ressam, heykeltıraş, dekoratör aşçı.Uzun yıllar yurt içinde ve yurt dışında çeşitli otellerde ve etkinliklerde bulundu. 

2006 – 2008   Türkiye Aşçılar Federasyonu Kurucu Başkanı olarak görev yaptı. 2022 yılında ise Anadolu Aşçılar Federasyonunu kurucu başkanlığı yaptı. 

Sanatsal çalışmalarıma devam etmekte olan Demirtaş’ın gıda dekoratörlüğü alanında sayısız başarı ve ödülü bulunmaktadır.


Başkanımızın mutfak hikayesi, kendisi henüz 11 yaşındayken başlıyor ve daha o yaşında sektöre işin temelinden giriş yapıyor.. Yemek yapmaya olan ilgisi ve sevgisi sayesinde attığı her adım onu daha da ileriye taşıyor. Daha sonra Almanya ve Fransa’ya giderek bu konuda uzmanlaşıyor. Tamer Şefimiz 66’Rize, Çamlıhemşin doğumlu. Mesleğine tam anlamıyla 1983 yılında başlıyor. 1997 Paris “LE GORDON BLUE” Mutfak Eğitimini tamamlıyor. Fransa “VICHY STEIGENBERGER” Oteli Diyet ve Sağlıklı Yemekler Eğitimini de başarı defterine ekliyor. 1990’lı yılların ortasında Amerika ve Avrupa gezileri sırasında gördüğü yemekleri Türk damak zevkine göre inove edip işletmelerinde sunmaya başlıyor..
Tamer Şefimiz aynı zamanda resimli ve detaylı menülerin öncüsü olarak da tanınıyor. Yine 90’lı yıllarda, sayesinde TRT’de canlı yayında ilk kez yemek programlarını izliyoruz.
Şefimiz klasik yemeklerin kesinlikle orijinal haliyle kalması gerektiğini düşünen; ancak her türlü farklılığı yaratan iyi bir eleştirmen de aynı zaman da.
Tamer Özkan bu uzun mutfak serüveninde aşçı olarak pek çok otelde çalışıyor, aynı zamanda “İşletmeci Şef” olarak tanınmasıyla pek çok bildiğimiz markanın da kuruculuğunu yapıyor.
Mesleğinin yanı sıra yaptığı danışmanlıklarla yurt içi ve yurt dışında işletmelerin ve otellerin kurulumuna ve hayata geçirilmesine de katkı sağlıyor.
Avrupa’nın en önemli etkinlikleri, konser ve festivallerin organizasyonunda da yönetici olarak bulunuyor.
2022’de Türk Mutfağı ve mutfak çalışanlarının önünün açılması, var olan federasyonların değişmeyen yönetim, sistem ve anlayışlarını değiştirmek üzere yenilikçi, şeffaf, üreten bir federasyon kurulmasına ön ayak olup Genel Kurulumuzun da kararı ile Anadolu Aşçılar Federasyonu Başkanı seçiliyor.
Deneyimleri sayesinde ilklere imza atan, Türkiye’nin önde gelen mutfak koordinatörlerinden biri olan Başkanımız, aktif olarak hala sektörde çalışmaktadır.


Sabiha Şefimiz 85’Malatya doğumlu.
12 yıldır pastacılık sektöründe hizmet vermekte olup, çok sevdiği mesleğini aldığı sayısız mesleki eğitim ile taçlandırıyor.
Usta öğreticilik, ustalık, pastane yöneticiliği gibi birçok mesleki yeterlilik belgesine sahip olan şefimiz, bir dönem halk eğitim merkezinde eğitmenlik yapıyor.
Ekim 2020′ de kurduğu Pasta Tasarımcıları Derneği ile sosyal sorumluluk projeleri, eğitimler, etkinlikler ve organizasyonlarla pek çok başarıya imza atıyor.


1972 Muğla doğumlu.
İlk orta ve lise öğrenimini Almanya, lisans eğitimini Türkiye’de tamamladı. İş hayatına sırasıyla İzmir Hilton, Çeşme Altınyunus ve Fenerbahçe Spor kulübünde devam etti.
“Ula aşığı”, “Muğla’nın Unutulmayan Lezzetleri” ve “Mutfakta Ot Var” isimli kitapları yazdı. Halen TRT 1 ve Kanal 7 televizyonlarında yayımlanan programlarda yöresel mutfak danışmanlığı yapmaktadır. Muğla Gastronomi Mutfak Sanatları Derneği başkanıdır. Muğla’da Menteşe Mutfak Sanatları Akademisi’nin kurucusu olup yöresel mutfak üzerine eğitimler vermektedir.


1993 yılı, Antakya doğumlu.
İlk, orta ve lise eğitimimi Antakya ‘da tamamlarken aile büyüklerinin yöresel mesleği olan aşçılığa o yaşlarında kasap ve restoranlarda çıraklık yaparak büyük bir hevesle daha çok küçükken başlıyor.
2007-2011 yılları arasında Nimet Fahri Öksüz Anadolu Turizm ve Otelcilik Lisesi, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Mutfak Bölümünden mezun oluyor.
Hem okulu hem işi bir arada götürerek eğitimini deneyimleriyle destekliyor..
2011-2013 yılları arasında da Mustafa Kemal Üniversitesi, Turizm ve Otel işletmeciliği bölümünden ön lisansını tamamlıyor.
Birçok yarışmaya katılan Celil Şefimiz, ilk kez bireysel olarak katıldığı Antalya Genç Yetenekler Yemek Yarışmasında Altın Madalya kazanarak mesleği adına büyük bir adım atıyor. Daha sonra katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller alarak sektörde ismini duyurmayı başarıyor..
Yarışmalardaki başarılarından sonra televizyon programlarına da katılan Celil Şefimizi, pek çok kanalda canlı yayında yemek tarifleri verip hazırlarken ya da sunuculuk yaparken izliyoruz..
Ayrıca eğitim alanında, usta öğreticilik yapıyor ve Yiyecek ve İçecek Bölüm öğrencilerine çeşitli workshoplar gerçekleştiriyor..
Celil Şefimiz, Hatay Profesyonel Aşçılar ve Şefler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Federasyonumuzun Başkan Yardımcısı olarak sektörde görevine aktif olarak devam etmektedir.


Eğitimleri olan,
·  Ankara Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi – Mutfak Bölümü,
·  Gazi Üniversitesi Bolu Meslek Yüksekokulu – Orta Kademe Yöneticilik Bölümü,
·  Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi – Turizm ve Otelcilik Öğretmenliği Bölümü,
·  Gazi Üniversitesi Yüksek Lisans – Büro Yönetimi’ni tamamlayarak sektöre adım atıyor.
Ayhan Şefimiz mesleki hayatında sektörde ismini duyduğumuz pek çok restoranda şeflik yapıyor;
Ankara İtalyan Restoran, Ankara China Town, İzmir İtalyan Restoran, Antalya İtalyan Restoran, Ankara Hilton..
Ankara Aşçılar, Pastacılar ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şefimiz, Başkent Üniversitesi’nde 25 yıla yakın bir süredir mutfak uygulama dersleri vermektedir.
Ayrıca Pastacılık ve Ekmekçilik Programında program başkanı olarak görev yapmaktadır.


Erdoğan Şefimiz 1975 İzmir doğumlu.
Aşçılık mesleğine 2002 yılında yine İzmir’de başlıyor. Sektöre 27 yaşında girmiş olmasına rağmen; mesleğine olan sevgisi, merakı, azmi ve çalışmaları sayesinde kısa sürede ismini duyurmayı başarıyor..
 2011-2018 yılları arasında İzmir Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak birçok başarılı organizasyonda yer alıyor..
Erdoğan Şefimizi, 2013-2015 yılları arasında Ege Tv Canlı yayınlarında 300’e yakın yemek ve tatlı tarifleriyle izliyoruz..
 2015 yılında Çeşme Pırıl Hotel Thermal & Beauty Spa’da Executive Chef olarak,
 2016 yılında Çeşme Ilıca Hotel Spa & Thermal Resort’da ise Executive Sous Chef olarak çalışma hayatına devam ediyor..
 2018’de kurulan İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladığı bu yolculuğa, 2020 yılı itibariyle Dernek Başkanı olarak devam etmektedir.
İş hayatı dışında Ege Bölgesinde birçok meslek okulunda aşçılık üzerine seminerler veren Şefimiz;
2022 Haziran ayı itibariyle başladığı Gaziemir Belediyesi bünyesinde Porta Cafelerinde Eğitmen Şef ve İşletme Sorumlusu mesleki hayatına devam etmektedir.


1983 yılında mutfak dünyasına adım atan ve kendini sürekli geliştiren bir profesyonel olan Hasan Doğan, Mengenli kimliği ve yılların biriktirdiği tecrübesiyle mutfak sanatının inceliklerini araştırma ve keşfetme tutkusunu korumaktadır. 15 yılı aşkın süredir Mengen Aşçılar Derneği’nin yönetim ekibinde aktif bir üye olarak yer alıyor. Bu süre zarfında derneğin misyonuna ve vizyonuna değerli katkılar sunmuş, mutfak kültürünün gelişimine katkıda bulunmuştur.

2022 baharından itibaren Mengen Aşçılar Derneği’nin başkanlığını üstlenen Doğan, bu önemli görevi samimiyet, profesyonellik ve geleneksel lezzetlere olan bağlılığıyla başarıyla sürdürmektedir. Derneğimizin gelecekteki başarılarını şekillendirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya kararlıdır.


Hayati Şefimiz 1983 Mengen doğumludur.
Aşçılık mesleğine 2000 yılında İstanbul’da başladı.
Başta;
*İş Bankası
*Rixos Hotel grup
*Dedeman grup
*Mado grup
*Carpe Diem Claros Resort Hotel
olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde çalıştı. Şu anda “Amasra Pilavcısı” isimli kendi işletmesinde çalışmaktadır.


Murat Şefimiz 72’Fethiye doğumlu..
Lise eğitimini tamamladıktan sonra aşçılık mesleğine gönül vererek sektöre adım atıyor. Önce Milas Ören’de motel ve hotel mutfaklarında çalışarak deneyim kazanıyor. Ardından kendi restoranını açarak 4 yıl işletmecilik yapıyor..
Mesleki sürecinde Murat Şefimizi pek çok otel mutfağında, TV programlarında görüyoruz..
İsmini duyduğumuz pek çok otelde mesleğini icra eden şefimiz, hala daha Marmaris Joya Del Amar Hotel’de sektör hayatına devam ediyor.


1981 bolu Yeniçağa doğumluyum 1996 yılında. Le Select restautantta mesleğe başladım daha sonra İstanbul Prenses Otel bünyesinde bulunan Rock House ve Sport House cafelerde çalıştım. Sırası ile Lappart Restaurant Park Orman’da çalışıp askerlik görevimi yaptım. Askerlik sonrası Çırağan Palace Hotel Kempinski, Radisson Blu Hotel, Marriot Hotel, T.C. Dışişleri Bakanlığı Cidde Başkonsolosluğu. Wyndham Hotels grubuna bağlı olan Laquinta by Wyndham. Ramada Otel by Wyndham, Hawthorn Suite by Wyndham, Tryp by Wyndham, Days inn by Wyndham otellerinin açılış ekibinde Executive Chef olarak yer aldım. Ayrıca Kaya İstanbul Fair Conventıon Hotel İstanbul Executive Chef olarak çalıştım. Şu anda Albayrak grubuna bağlı Özgürlük ve Demomrasi Adası Katre Island Hotel’de Executive Chef olarak görevime devam ediyorum. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği’nin kurucu üyesi ve dernek başkanıyım. Dernek ve bireysel olarak organizasyonunda yer aldığım etkinlikler: Cidde Foodex Cidde Turizm Fuarı, Kharkiv Kazan Fest, Kharkiv Osmanlı yemek festivali, Gastro Nac Macedonia, Alba Arnavutluk uluslararası Bolu Mutfak günleri Shiraz Haftkhaan Restaurant kurulum menü ve konsept danışmanlığı şeklindedir.


Bolu Mengen 1964 doğumlu olan Bozkurt, ilkokulu bitirdikten sonra çok sevdiği Aşçılık mesleğine 1980 yılında başladı. Çeşitli kuruluşlarda turizm sektöründe çalıştı. 1984-1985 yılları arası askerlik görevini tamamlayıp tekrar sektöre döndü. 1985 ile 1995 yılları arasında mesleğimizin çeşitli kademelerinde görev aldı. 1995 yılında Executive Chef olarak İstanbul Dedeman Casino’ya atandı. Bir müddet orada çalıştı. 2000 yılında Nippon Taxim Plaza Hotel’e aynı görev ile başladı ve o yıllarda TRT 1’in Gün Ortasında isimli programında 3 ay yemek programı çekti. 2004 yılı sonunda Nippon Hotel’den ayrıldı. Antalya Kervansaray Lara Hotel’in açılışını yaptı. Orada 3 yıl mutfak şefi olarak görev yaptıktan sonra 2008-2009 yılları arasında Nestle Türkiye Direktörü olarak çalıştı. 2010 yılında İstanbul Viaport Hotel’e Executive Chef olarak atandı ve 7 yıl aynı görevde kaldı. 2017 yılında oradan ayrıldı. İstanbul Group Otelcilik bünyesinde mutfaklar koordinasyon şefi olarak 2020 yıl sonuna kadar çalışmaya devam etti. 2021 yılından beri Başakşehir Azizan Kadim Lezzetler Restaurant’ta Mutfak Şefi olarak çalışmaya devam etmektedir.


Şefimiz 1973 Muş, Malazgirt doğumludur. 194’te mesleğe başladı. 15 yıl boyunca çeşitli mutfaklarda çalıştıktan sonra Akça Şirketler Grubu’nda işe başladı. 23 yıl boyunca bu şirkette Mutfak Koordinatörlüğü yaptı. 2022 yılında emekli oldu. İş hayatına özel sektörde aşçıbaşı olarak devam eden şefimiz 2019 yılından beri Denizli Aşçılar Derneği’nde dernek başkanlığı görevini yürütmektedir.


İlköğretimini İstanbulda, ortaöğretimini İzmir’de tamamladı. Liseyi Anadolu Meslek Lisesi’nin Ağırlama ve Gıda Teknolojileri bölümünde okuyup birincilikle bitirdi. Lisans öğrenimini Başkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde tam burslu olarak tamamladı. Sektörde büyükşehir belediyelerinde, seyahat acentelerinde, beş yıldızlı otellerde ve butik otellerde mutfak, servis, satış pazarlama, önbüro gibi çeşitli departmanlarda çalıştı. En son, önbüro müdürü pozisyonunda çalıştığı otelden ayrılarak yükseköğretimdeki çalışma hayatına adım attı.

Yüksek Lisansını İşletme Yönetimi anabilim dalında yüksek onur derecesiyle tamamladı. Doktora eğitimi için Turizm İşletmeciliği anabilim dalını tercih ederek bu alanda akademik faaliyetler yürütme fırsatını yakaladı. Hâlihazırda Başkent Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nda program sorumlusu olarak çalışmakta ve turizm sektörünün gelişimi için ulusal ve uluslararası yayınlar yapmaktadır.

Eroğlu, TUADER Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu’nda değerlendirici olup Türkiye’deki üniversitelerde turizm eğitimi veren programların akreditasyon çalışmalarını ve süreçlerini değerlendirerek turizm eğitiminin gelişimi için katkılar vermeye çalışmaktadır. Ayrıca Ankara Aşçılar Pastacılar ve Turizm Derneği’nde başkan yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilen Eroğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.


İsmail BOZDEMİR, 1973 Ankara doğumlu . 1999-2006 TAFED kurucularından. Aşçılık meslek yasası ile ilgili çalışmaları bulunmakta olup, ANFED kurucularındandır. Şu anda ANFED Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir. Gastronomi alanında birçok etkinliğin organizasyonunda bulunan Bozdemir, aşçılığın hak ettiği yere gelmesi adına çeşitli çalışmalar yaparak ilgili derneklerin nitelikli ve faal olanlarının bir araya getirilmesinde büyük rol oynamaktadır.